Forum Islam
Irak: Në tërë vendin u mbytën dhe u plagosën më shumë se 280 persona + video 64gjtc
Forum Islam
Irak: Në tërë vendin u mbytën dhe u plagosën më shumë se 280 persona + video 64gjtc
Jeni të regjistruar? Regjistrim






You are not connected. Please login or register

Irak: Në tërë vendin u mbytën dhe u plagosën më shumë se 280 persona + video

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

muslimani

muslimani
Anëtarë Fillestar/e
Anëtarë Fillestar/e

Irak: Në tërë vendin u mbytën dhe u plagosën më shumë se 280 persona + video

El Ithnejn 23 Sheual 1432 / 10 09 20012

Të paktën 44 vetë u vranë dhe 240 u plagosën në 10 shpërthime nëpër tërë Irakun, duke përfshirë edhe shpërthimin me makinë bombë para konsullatës franceze në Nassiriji, lajmëroi policia.

Sulmi më i rëndë ndodhi në orët e hershme të së dielës në vendin Dujail, 50 kilometra larg nga Bagdadi, kur persona të armatosur dhe sulmues vetëflijues e sulmuan bazën ushtarake, duke vrarë 11 ushtarë dhe duke plagosur 7 të tjerë.

Një makinë bombë shpërtheu para konsullatës franceze në Nassiriyi, 300 kilometra në jug të Bagdadit. Në këtë shpërthim u plagosën dy njerëz, tha policia.

E dyshuar El-Kaida

Në shpërthimin e dytë me makinë bombë u vranë dy vetë dhe u plagosën tre persona.

Komandanti i policisë irakiane tha se në sulmin me bombë në qytetin verior të Kirkukut u vranë 7 njerëz të cilët ishin lajmëruar për punë në polici, ndërsa 17 të tjerë u plagosën.

Sulmet vdekjeprurëse janë kryer edhe në Samara, Basra dhe Tuz Khurmatu.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

Midis të vdekurve ishin 3 ushtarë, por edhe disa sulmues.

Dyshohet se sulmi ishte kryer nga El-Kaida, e cila është duke u përpjekur për ta rikthyer kontrollin e saj në pjesën lindore të vendit dhe ta dobësojë qeverinë irakiane.

Këto dhe sulme të ngjashme ndaj ushtrisë irakiane, policisë dhe zyrtarëve të qeverisë i kryejnë luftëtarët e Shtetit Islamik të Irakut, një organizatë ombrellë për shumicën e grupeve të xhihadit që veprojnë në Irak.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 
  • Free forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions